تماس با ما

پادکست و انواع آن

اصطلاح پادکست (Podcast) امروزه با دو معنای عام و خاص استفاده می‌شود.

معنای خاص و مفهوم دقیق و اصلی پادکست، فایلهای صوتی است که بر روی سرورهای مشخصی آپلود می‌شود و شما می‌توانید به کمک برنامه‌هایی که برای گوش دادن به پادکست طراحی شده‌اند، مشترکِ ‌‌آنها بشوید یا اصطلاحاً Subscribe کنید.

همچنین معمولاً امکان دانلود پادکست هم برای شما فراهم می‌شود و مجبور نیستید همیشه به صورت آنلاین به آن‌ها گوش بدهید.

بنابراین وقتی از اصطلاح پادکست به معنای دقیق آن استفاده می‌کنیم باید دو ویژگی زیر وجود داشته باشد:

 شما بتوانید مشترک (Subscriber) آنها بشوید.

 یک سلسله فایل صوتی وجود داشته باشد و نه صرفاً یک فایل صوتی (در غیر این صورت، مشترک شدن هم معنایی ندارد).

معنای عمومی‌ترِ پادکست چیست؟

امروز بسیاری از مردم و حتی فعالان حرفه‌ای تولید محتوا، خود را به تعریف بالا مقید نمی‌کنند.

به همین علت پادکست محدوده‌ی بسیار گسترده‌تری را شامل شده است:

 اصطلاح پادکست برای مجموعه فایل‌های صوتی که در وب‌سایت‌ها یا شبکه های اجتماعی عرضه می‌شوند نیز به کار می‌رود. حتی اگر امکان مشترک شدن برای آنها در نظر گرفته نشده باشد.

 اصطلاح پادکست گاهی برای مجموعه فایل‌های ویدئویی نیز به کار می‌رود. حتی بسیاری از نرم افزارهای استفاده از پادکست، امکان مشترک شدن سرویس‌های ویدئویی را نیز برای شما فراهم می‌کنند.

بنابراین ما در رادیوضربان معمولاً از اصطلاح مجموعه فایلهای صوتی استفاده می‌کنیم تا بهتر مشخص شود که منظورمان چه نوع محتوایی است.

با این روش، علاوه بر پادکست‌های واقعی و کلاسیک (با امکان Subscribe کردن)، فایلهای صوتی وب‌سایت‌ها (مانند رادیو ضربان)، مجموعه فایلهایی که در نرم افزارهای پیام رسان یا شبکه های اجتماعی عرضه می‌شوند و حتی CD‌ها و DVD‌های صوتی هم شامل بحث ما خواهند شد.

آینده‌ی فایل‌های صوتی و پادکست‌ها چه خواهد بود؟

طبیعی است با توجه به سرعت بالای تغییرات در فضای دیجیتال، پیش‌بینی تغییرات در افق زمانی بلندمدت (مثلاً پنج سال یا بیشتر) امکان‌پذیر نبوده یا لااقل چندان دقیق نیست.

اما مشخصاً در افق زمانی دو تا پنج سال عموم صاحب‌نظران معتقدند که روند گوش دادن به فایل‌های صوتی و پادکست‌ها افزایش خواهد یافت.

اتصال دائمی و پیوسته به اینترنت توسط موبایل‌ها و نیز گسترش خودروهایی که اتصال دائمی اینترنت دارند، در کنار رواج یافتن خودران‌ها، می‌تواند روند رو به افزایش مصرف محتوای صوتی را حفظ کرده و حتی تشدید کند.

معرفی چند پادکست به زبان انگلیسی

ما هر از چندگاهی در پادکسبوکار، برخی پادکست‌های آموزنده را معرفی می‌کنیم.

با توجه به اینکه درس حاضر به تولید محتوای صوتی اختصاص دارد، چند نمونه از آنها را در اینجا تکرار می‌کنیم:

mixaraban 03 – I LOVE YOU – remix year 1400

ریمیکس هیجان انگیز I LOVE YOU

#هیجان

#جاده

#سفر

#میکس

#ریمیکس

#موسیقی

#ناب

Patrick Belfort @mixaraban The Frog Theme(year 1400)

تقدیم به همه دوست داران سریال قورباغه

#جاده

#قورباغه

#سفر

#رانندگی

#روزانه

پادکست چیست

پادکست چیست ؟

چطور پادکست گوش کنیم ؟

podcast یکی از محبوب‌ترین ابزارها و روش های یادگیری و رشد‌ و توسعه‌ فردی است. اگر به‌خاطر مشغله‌های فراوان به‌سختی فرصت یادگیری پیدا می‌کنید و مدت‌هاست هیچ قدمی در جهت رشد فردی برنداشته‌اید، این مقاله مخصوص خودِ خود شماست. در این مقاله ضمن معرفی مفهوم podcast ، چند دانستنی مهم و کاربردی درباره‌ی پادکست و نحوه‌ی استفاده از آن را بیان می‌کنیم. 

تعریف پادکست

podcast عبارت است از گفت‌وگوهای رادیواینترنتی که می‌توانید فایل‌شان را دانلود و سر فرصت گوش کنید. کلمه‌ی  (Podcast) از ترکیب دو واژه‌ی پاد (Pod) و برودکست (broadcast) تشکیل شده است. منظور از پاد همان دستگاه‌های آی‌پاد است. به این معنی که podcast محتوایی قابل‌حمل است و می‌توانید در هرجایی به آن گوش کنید. برودکست نیز به ویژگی رادیویی پادکست‌ها اشاره دارد. بنابراین پادکست گفت‌وگوی صوتی ضبط‌شده‌ای بین مجری و مهمان است که می‌توانید درست مثل گفت‌وگوهای رادیویی به آن گوش کنید. پادکست حتی می‌تواند صبحت انفرادی کسی باشد که افکار و تجربیاتش را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارد. موضوع پادکست‌ها نیز محدودیتی ندارد و می‌تواند درباره‌ی هر موضوعی باشد، از کسب و کار و بازاریابی گرفته تا گردشگری، یوگا و غیره.

چگونه به پادکست گوش دهیم ؟

podcast گوش‌کردن خیلی آسان‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. می‌توانید فایل‌های صوتی را در آیتونز ، کست باکس ، گوگل پادکست یا وب‌سایت پادکسترها (تولیدکنندگان پادکست) جست‌وجو کنید و فقط با فشردن دکمه‌ی پلی بشنوید. به‌عبارتی پادکست‌ها محبوب‌ترین نوع شنیدن محتواهای رادیویی در حین رفت‌وآمدهای روزمره هستند. پادکست‌ها را می‌توانید علاوه‌بر آیپاد روی لپ‌تاپ، آیفون یا گوشی‌های اندروید، ام‌پی‌تری پلیرها، تبلت‌ و هر دستگاه دیجیتال قابل‌حمل دیگری گوش کنید.

آیا پادکست ها رایگان هستند ؟

بیشتر پادکست‌ها رایگان‌اند، اما برخی از آنها هم رایگان نیستد و قیمت کمی دارند که آنها در سایت‌های podcast مانند آیتونز و نمونه‌های ایرانی سایت‌های مخصوص podcast پیدا کنید.

آیا برای پادکست گوش دادن باید به اینترنت متصل بود ؟

podcast برای زندگی‌های شلوغ‌پلوغ امروزی ساخته شده‌ است و کاربری آسانی دارد. می‌توانید اپیزودها را یکی‌یکی دانلود و بعدا به‌صورت آفلاین پلی کنید. همچنین می‌توانید از ویژگی‌های گوش‌کردن آفلاین اپلیکیشن‌هایی مانند castbox  بهره ببرید.

بهترین زمان پادکست گوش دادن چه وقتی است ؟

پادکست

بیشتر افراد در طول روز آن‌قدر مشغله دارند که به‌سختی می‌توانند روی دریافت اطلاعات جدید و یادگیری تمرکز کنند. برای کسانی که مشتاق یادگیری هستند، شاید صبح‌ها در حالی‌ که برای شروع روز آماده می‌شوند زمان بهتری برای‌ podcast گوش‌کردن باشد. همچنین، پادکست‌ها را می‌توانید در حین رفت‌وآمدهای روزمره گوش کنید. وقتی پس از پایان روز کاری درحال استراحت هستید نیز فرصت مناسبی برای podcast گوش‌کردن است.

آیا پادکست ها جنبه آموزشی دارند یا سرگرمی ؟

پادکست‌ها درواقع آمیزه‌ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان یادگیری و رشدوتوسعه‌ی فردی تفاوت خاصی بین این دو نمی‌بینند. با پادکست گوش‌کردن هم اطلاعات جدید یاد می‌گیرید و هم انگیزه و الهام پیدا می‌کنید.

به طور مثال در رادیو ضربان ، شما پادکست هایی با موضوع انگیزشی و ترند های روز جامعه را میتوانید بشنوید و در پاد کسبوکار ، پادکست هایی با موضوع آموزشی و فرآیند های مختلف سازمان ها

چطور میتوان به پادکست گوش دادن عادت کرد ؟

اینکه چقدر می‌توانید از یک podcast بهره ببرید، به انگیزه‌ی اصلی شما برای گوش‌دادن به آن پادکست بستگی دارد. اگر قصد دارید گوشه‌ای از وقت‌تان را به یادگیری مفاهیم و ایده‌های جدید اختصاص بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون‌تان را روی گوش بگذارید و هرچه را هم که یاد می‌گیرید در درفترچه‌ی یادداشت همراه‌تان بنویسید. به‌همین سادگی می‌توانید بخشی از وقت‌تان را به رشدوتوسعه‌ی فردی اختصاص بدهید. یا اگر دل‌تان خواست می‌توانید در حین پیاده‌روی، رانندگی یا انجام کارهای روزمره به پادکست موردعلاقه‌تان گوش کنید. و برای اینکه آنچه یاد می‌گیرید در ذهن‌تان بنشیند، می‌توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند بار گوش کنید. podcast گوش‌کردن با دوستان نیز فرصت خوبی برای به‌اشتراک گذاشتن تجربیات یادگیری و گفت‌وگو پیرامون مباحث مطرح‌شده است.

نکته اینجاست که podcast گوش‌کردن را به‌زور در برنامه‌ی روزانه‌تان نگنجانید، بلکه از زمان‌های مرده و بی‌استفاده‌ای که در طول روز دارید استفاده کنید. مثلا می‌توانید وقتی در صف انتظار هستید، وقتی استراحت می‌کنید و کار خاصی ندارید یا حتی وقتی به انجام امور روزمره‌‌ای که نیازی به تمرکز ندارند مشغول‌اید podcast گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و هم وقت‌تان مفرح‌تر سپری شود

پادکست خوب چیست

پادکست چیست و پادکست خوب چه ویژگی هایی دارد؟

گسترش تکنولوژی های ارتباطی و زمان اندک مردم سبب شده تا رسانه های نوین نقش بی بدیل را در جامعه ایفا کنند. در این مسیر پرشتاب که هر روز شاهد رویش یک وسیله ارتباطی جدید هستیم، محتواهایی نظیر پادکست در بهره وری و مدیریت زمان مخاطب، نقشی بی بدیل را ایفا می کند. 

در این خصوص و برای بررسی نقش پادکست در تولید محتوا و کارایی آن در جامعه و پیشبرد اهداف نگرشها، مشاغل و حتی سازمان ها، این مقاله را مطالعه بفرمایید.

ابتدا  تاریخچه کوتاهی از ظهور پادکست در ایران :

پادکست که اختراع سال ۲۰۰۴ یا همان اوایل دهه هشتاد است، در ابتدا در کشورمان به علت سرعت پایین اینترنت خیلی مورد استقبال قرار نگرفت.

بر خلاف سال های ابتدایی و توجه مردم جهان به پادکست باید گفت که در ایران از سال ۹۲ و با افزایش سرعت اینترنت خیلی ها متوجه شدند که استفاده از صوت، تصویر و رسانه هایی مثل پادکست می تواند در انتقال و تسریع پیام آن ها تأثیرگذاری بسیاری داشته باشد.

در سال های ابتدایی پادکست هایی چون شنوتو، پادکست ایرانی و … بسیار مورد توجه مخاطب قرار گرفت و چون مبتنی بر صدا بودند و قابلیت شنیدن آن ها در مکان ها و حالت های مختلف وجود داشت، به سرعت مورد اقبال مردم قرار گرفت.

اما باید گفت که الان و پس از گذشت ۷ سال از رونق پادکست، افراد زیادی قابلیت تولید محتوا در این زمینه را دارند.

آیا با گذشت بیش از پانزده سال از تولید اولین پادکست ها، هنوز هم این نوع محتوای شنیداری برای مخاطب جذاب و موفق است؟

با توجه به انعطافی که تولید محتوای صوتی نسبت به متن دارا است و همچنین با استفاده از تولید محتواهای جذابی که در قالب داستان، طنز و گزارش می توان داشت به خروجی و موفقیت پادکست بیش از پیش می توان امیدوار بود.

شرایط خاص کرونایی کشور و فراگیری اینترنت در زندگی مردم را فرصت خوبی است تا رسانه هایی چون پادکست تقویت شوند. هر چقدر رسانه های تعاملی و بر بستر اینترنت خودشان را بهتر نشان دهند و مخاطب را با خود همراه کنند بهتر می توانند موفق شوند.

همگام سازی مخاطب با علائق و سلائق خود و برنامه سازی در حیطۀ موضوعی خاص می تواند مخاطب را مشترک واقعی شبکه اجتماعی کند و وی را نسبت به آن شبکه پیگیر و همراه سازد.

چقدر این نوع محتوا در گردش اطلاعات و به نوعی شکل گیری آزادی بیان موثر است؟

ظهور شبکه های اجتماعی و رسانه های شخصی راهی هستند برای بیان عقیده افرادی که حرفی نو برای گفتن دارند.

بر خلاف گذشته که فقط از کانال رسانه های سنتی باید تولید محتوا صورت می گرفت، باید گفت که  شبکه های نو ظهور، فرصتی را برای هر کاربری فراهم می کند تا فارغ از محدودیت های سنتی و با توجه به نبوغ خود به تولید محتوا بپردازد.

به طوریکه در این سال های اخیر می بینیم که خیلی از پادکسترهای نابغه و با استعداد از طریق صفحه های شخصی خودشان توانسته اند در رادیوهای داخلی و رسانه های خارجی جذب شوند.

پادکست  منعطف است 

پادکست ویژگی خوبی که دارد این است که  دست تولیدکنندگان را باز می گذارد تا توانایی ادیت و تغییرات را داشته باشند و از نظری باید گفت این ویژگی انعطاف پذیری آن در مقایسه با رادیو آن را جزو یکی از وسایل ارتباطی نوین موفق کرده است.

توجه به رسانه های نوین یکی از ملزومات خبرنگاران و اصحاب رسانه در دنیای تکنولوژی فعلی است و بکارگیری صحیح از رسانه های نوین و بویژه پادکست و رهایی از بروکراسی هایی که گریبانگیر رسانه های سنتی، می تواند اصحاب رسانه را در نیل به اهداف خود برای انتقال محتوایی خاص موفق کند. البته باید مد نظر داشت که جنبه های تفریحی و سرگرمی موضوعات تولیدی باید بیش از هر چیز مدنظر قرار گیرد چون که در دنیای ارتباطات مخاطب اگر نتواند در کمترین زمان ممکن با پیامی ارتباط برقرار کند به راحتی از اشتراک آن خودداری می کند.

 ویژگی های تفریحی و سرگرم کننده پادکست

 در بکارگیری محتوا باید توجه داشت که از جملات طولانی پرهیز کنیم و باید از موسیقی در لا به لای متن و همچنین نریشن و گوینده های خانم و آقا برای جذابیت پادکست استفاده کنیم.

حجم پادکست نباید بیش از ۱۰ مگابایت و مدت زمانی بین ۵ الی ۱۰ دقیقه داشته باشد تا مخاطب از همراهی آن خسته نشود.

الان شرایط به گونه ای پیش می رود که کاربران به مطالعه سریع و موجز عادت کرده اند و باید با استفاده از زبان صمیمانه به تولید محتوا پرداخت.

 تمایز بین رادیو و پادکست

نسبت رادیو به پادکست مثل نسبت روزنامه به پایگاه خبری است.

در پادکست ما با زبان غیر رسمی تری روبرو هستیم و به دنبال مطرح کردن سوژه های مردم می رویم در حالی که در رادیو استفاده از قالب های رسمی ما را از پرداختن به خیلی از موضوعات منع می کند.

پادکست می تواند کاربران را ترغیب به تولید محتوا کند و از رهگذر این جشنواره ها استعدادهای نوظهوری که حرفی برای گفتن دارند پرورش یابند. 

کانال  رادیو ضربان  در کست باکس را دنبال کنید.

Radio Zaraban on castbox.fm